10 نکته و سوال درباره نور رشد گیاه - نور رشد گیاه چیست؟

نور رشد گیاه ،نوری است که توسط چراغ رشد گیاه که یک چراغ الکتریکی است برای کمک به رشد گیاهان تولید می شود. نور رشد گیاه یا طیف نوری مشابه نور خورشید را ارائه میدهد یا طیفی را ارائه میدهد که بیشتر متناسب با نیاز گیاهان در حال کشت باشد (معمولاً ترکیبی هستند از نور قرمز و نور آبی که به چشم انسان صورتی تا بنفش به نظر می رسد).اینکه چه محدوده طیف نوری استفاده کنیم بستگی دارد به نوع گیاهی که کشت می شود، مرحله کشت گیاه (به طور مثال مرحله جوانه زنی/روشی یا مرحله گلدهی/باردهی)، و دوره نوری مورد نیاز گیاهان. که هر طیفی اثر نوری خاص و دمای رنگ منحصر بفرد دارد.

لامپ نور رشد گیاه

لامپ نور رشد گیاهلامپ رشد گیاه یا چراغ رشد گیاه ، نوعی منبع نور است که مخصوص مراحل فتوسنتز گیاهان می باشد ،این لامپ ها بنا بر نیاز و سلیقه کاربر،ابعاد و اشکال مختلف و همینطور رنگ و طیف های مختلفی برای گونه های متفاوت گیاهی دارند. نور رشد گیاه دارای فوتون های فعال برای مراحل فتوسنتز گیاهان است ، که با نور رشد گیاه می توان گیاهان را در شرایط نوری ضعیف پرورش و نگهداری کرد .

ساخت نور رشد گیاه

ساخت لامپ نور رشد گیاه

برای ساخت نور رشد گیاه نیاز به اطلاعات الکترونیکی و دانش نور دارید جهت مونتاژ برد الکترونیکی مخصوص لامپ رشد گیاه نیاز به دیودهای نوری مخصوص رشد گیاه دارید.این دیود ها لامپ های کوچک الکترونیکی هستند که از خود نورهای مختلفی ساطع میکنند و مصرف کننده با توجه به نیاز خود به تعداد لازم و در رنگ ها و طیف های مناسب ، لامپ را میسازد.قبل از ظهور این دیودها لامپ رشد گیاه فلورسنت استفاده می شد که به دلیل تولید گرمای زیاد و زباله های زیست محیطی استفاده از این لامپ ها کنار گذاشته شد.

برای مشاهده انواع لامپهای گیاه ، می توانید وارد برگه محصولات رشد گیاه شوید.

طیف نور رشد گیاه

طیف نور رشد گیاهنور رشد گیاه طیف های مختلفی دارد که بسته به نوع نیاز شما طیف مناسب ارائه میگردد. گیاهان در درجه اول به طول موج های 400-700 نانومتر (nm) برای فتوسنتز پاسخ می دهند. نور در این طول موج ها به عنوان تابش فعال فتوسنتزی (PAR) شناخته می شود. طول موج های مختلف نور می تواند گیاه را در مراحل مختلف رشد تحریک کند.نور با رنگ های مختلفی در ساخت لامپ رشد گیاه استفاده میشود که از آن جمله میتوان به نور قرمز ، آبی ، سفید و سبز اشاره کرد.

انواع نور رشد گیاه

انواع نور رشد گیاه

نور رشد گیاه رنگ ها و طیف های مختلفی دارد که متناسب با نوع گیاهی ست که قرار است تحت آن نور رشد نماید بعنوان مثال نور رشد گیاه توت فرنگی با نور رشد گیاه ارکیده متفاوت است. حتی یک تغییر جزئی در نور توسط گیاهان از طریق گیرنده های کریپتوکروم و فیتوکروم آنها احساس می شود که منجر به تغییرات مختلف می شود. کیفیت نور برای رشد سالم گیاهان ضروری است، زیرا بر فتوسنتز و سایر فرآیندهای رشدی و بیوشیمیایی مانند گلدهی، شکل دهنده گیاه، جوانه زنی و تنظیم روزنه تأثیر می گذارد

خرید / فروش نور رشد گیاه

خرید فروش نور رشد گیاهبا افتخارجهت ارائه محصولات رشد گیاه خود به صورت کلی و جزئی در زمینه خرید و فروش نور رشد گیاه توسط نمایندگی های خود در سراسر کشور در خدمت شما هستیم

جهت بازدید از گلخانه شما توسط تیم متخصص نور رشد گیاه این مرکز کافیست با یک تماس ما را در جریان نیاز خود قرار دهید.

جهت در اختیار داشتن نور رشد گیاه کافیست یک چراغ رشد گیاه تهیه نمایید که مناسب با هدف شما باشد.بهتر است در این زمینه از متخصصان رشد نور گیاه کمک بگیرید و اگر کار شما در حد یک گلخانه گسترده است بهتر است قبل از خرید، محل رشد گیاه شما توسط متخصصین بازدید و مشاوره شود.

نور رشد گیاه چیست ؟

نور رشد گیاه چیست ؟

باغبانی در داخل خانه هرگزتا این اندازه  آسان نبوده است. امروزه، بدون توجه به اینکه در کجا زندگی می کنید، می توانید از چراغ های رشد گیاه برای کمک به کشت انواع گیاهان در تمام طول سال استفاده کنید.چراغ‌های رشد گیاه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جایگزینی برای نور خورشید باشند.نوررشد گیاه  با ارائه طیف رنگی مناسب، فرآیند فتوسنتز را در گیاهان تحریک می‌کند.

امروزه به کمک نور رشد گیاه،ما میتوانیم رشد و نمو گیاهان را دستکاری کنیم.به طور کلی، نور آبی کم از LED های سفید گرم باعث افزایش طول ساقه گیاه و انبساط برگ آن می شود، در حالی که نور آبی زیاد از LED های سفید سرد منجر به گیاهان فشرده تر می شود. رشد اولیه تحت ال ای دی های سفید سرد باید باعث رشد هیپولپه های کوتاه و محکم شود.

نور سفید برای رشد گیاه

نور سفید برای رشد گیاهآیا نور سفید برای گیاهان خوب است؟

چگونه نور سفید بر رشد گیاه تأثیر می گذارد؟

تأثیر نور سفید بر رشد گیاه ابتدا به ما گفته شد که نور سفید برای رشد گیاه بسیار ناکارآمد است. ترکیبی از نور قرمز و آبی بهترین نتیجه را به همراه دارد.

اکنون دقیقاً برعکس آن را می شنویم. پس کدام است؟

حقیقت این است که نور سفید برای رشد گیاهان عالی عمل می کند پس از همه، خورشید نور سفید را فراهم می کند.

طول موج های قرمز و آبی برای فتوسنتز مهم هستند، اما گیاهان از تمام طول موج های نور استفاده می کنند. و نور سفید تمام طول موج ها را فراهم می کند.

نور سفید برای رشد گیاهبیایید نگاهی دقیق تر به تأثیر نور سفید بر رشد گیاهان بیندازیم. چگونه نور سفید بر رشد گیاه تأثیر می گذارد

ممکن است مطالعاتی را دیده باشید که نشان می‌دهد نور سفید سریع‌ترین سرعت فتوسنتز را دارد و پس از آن قرمز و آبی قرار دارند. در حالی که این نشان می دهد که نور سفید برای رشد گیاهان عالی است، اما کمی گمراه کننده است.

هیچ کس تا به حال نگفته است که گیاهان فقط قرمز یا فقط آبی می خواهند. این ترکیبی از این دو است که گفته شد ایده آل است. این ترکیب باید با نور سفید مقایسه می شد.

با این حال، این ایده که گیاهان فقط از رنگ های قرمز و آبی استفاده می کنند کاملاً رد شده است. گیاهان از همه رنگ ها استفاده می کنند و این دقیقا همان چیزی است که نور سفید فراهم می کند. از آنجایی که همه رنگ ها را فراهم می کند و به دلیل اینکه نوری است که گیاهان در طبیعت دریافت می کنند، نور سفید بهترین نور برای گیاهان است.

و این باید پاسخ سوال بعدی را واضح کند.

بله، نور سفید برای گیاهان عالی است. یعنی بهش فکر کن نور خورشید چه رنگی است؟

تنها منطقی است که ارائه نور مصنوعی که دارای طیفی مشابه با نور طبیعی خورشید است برای گیاهان مفید باشد ،من مطمئن هستم که شما با انواع مختلفی از موارد زیر روبرو شده اید.

نور سفید برای رشد گیاه (2)گیاهان برای فتوسنتز بیشتر به نور قرمز و آبی نیاز دارند. نور سفید مانند نور خورشید حاوی مقادیر زیادی طول موج قرمز و آبی است. اما همچنین حاوی مقادیر زیادی سبز، زرد و هر رنگ دیگری است.

از آنجایی که گیاهان عمدتاً نور قرمز و آبی را جذب می کنند، آن رنگ های دیگر عمدتاً استفاده نمی شوند. در مورد خورشید، این واقعاً مهم نیست، زیرا منبع انرژی بی پایان است.

اما وقتی در داخل خانه رشد می کنید، هزینه نور را پرداخت می کنید. اگر از نور سفید استفاده می کنید، هزینه آن طول موج های استفاده نشده را نیز پرداخت می کنید. به همین دلیل است که بهترین چراغ ها فقط دارای ال ای دی قرمز و آبی هستند. شما برای هیچ نوری که گیاهان استفاده نمی کنند هزینه ای پرداخت نمی کنید و این باعث می شود این وسایل بسیار کارآمدتر شوند.

امروزه به کمک نور رشد گیاه،ما میتوانیم رشد و نمو گیاهان را دستکاری کنیم.به طور کلی، نور آبی کم از LED های سفید گرم باعث افزایش طول ساقه و انبساط برگ می شود، در حالی که نور آبی زیاد از LED های سفید سرد منجر به گیاهان فشرده تر می شود. رشد اولیه تحت ال ای دی های سفید سرد باید باعث رشد هیپولپه های کوتاه و محکم شود.

طیف مخصوص فتوسنتزرشد گیاه با نور مصنوعی

گیاهان دارای یک ابرقدرت – فتوسنتز – هستند که به آنها اجازه می دهد غذای خود را ایجاد کنند. تنها چیزی که آنها نیاز دارند دی اکسید کربن و مقداری آب است. برای سوخت رسانی به این فرآیند پخت، گیاه به مقداری انرژی نیاز دارد که از خورشید دریافت می کند.

اینکه گفته می شود گیاهان برای فتوسنتز به خورشید نیاز دارند در واقع نادرست است. کلمه فتوسنتز از ریشه یونانی گرفته شده است. «فتو» به نور اشاره دارد و «سنتز» به معنای کنار هم قرار دادن است. به عبارت دیگر، گیاهان در واقع برای فتوسنتز به نور نیاز دارند، نه نور خورشید.

به طور خاص، آنها به فوتون نیاز دارند.

فوتونها ذراتی هستند که نور را می سازند و هر فوتون مقدار معینی انرژی دارد که به آن انرژی فوتون می گویند. هنگامی که یک فوتون به جسمی برخورد می کند، مانند یک گیاه، انرژی خود را با برخورد به آن جسم به آن می بخشد.

یک نکته بسیار جالب اینکه فیزیک تشخیص نمی دهد که نور توسط همجوشی گرما هسته ای ایجاد می شود یا یک ماده شیمیایی. تمام نور از فوتون تشکیل شده است. بنابراین، نورهای مصنوعی هنوز هم گیاهان شما را قادر به رشد می کنند!

نور رشد گیاه دیجی کالا

نحوه انتخاب بهترین نورپردازی داخلی برای گیاهان چه برای گیاهان آپارتمانی کامل یا نهال های جوان، نیاز به اطلاعاتی در زمینه نور و همینطور کشاورزی دارد لذا بهترین راه مشاوره با متخصصین این حوزه میباشد.

اگر بدون مشاوره اقدام به خرید نور شد گیاه نماییم ، شاید بتوانیم از مزایای چراغ رشد گیاه خریداری شده بهره مند شویم اما طبیعتا استفاده حداکثری از آن را نخواهیم برد.

نور مخصوص / مناسب رشد گیاه

نور مخصوص - مناسب رشد گیاهلامپ های قرمز یا مخلوط (نور رشد گیاه فول اسپکتروم) برای تقویت تشکیل جوانه در گیاهان گلدار و همچنین کوتاه نگه داشتن گیاهان مناسب هستند. لامپ های سفید یا لامپ های مخلوط(نور رشد گیاه فول اسپکتروم)/متعادل برای اکثر گیاهان در هر مرحله از رشد مناسب هستند.